گرمایش کوارتز؛ اصول و نحوه کارکرد

نوشته شده در

گرمایش کوارتز اصطلاحی است که اغلب وقتی مردم درباره انواع روش های گرمایش صحبت می‌کنند، در ذهن تداعی می‌شود. معمولا برای افرادی که در حوزه گرمایش فعالیت دارند، اصطلاح گرمایش کوارتز تداعی کننده گرمایش مادون قرمز نیز می‌باشد. با این وجود، برای اکثر افراد معنای دقیق آن مشخص نیست و ما در این مقاله قصد داریم به برخی سوالات متداول در نورد گرمایش کوارتز پاسخ بدهیم.

گرمایش کوارتز چیست؟

گرمایش کوارتز نوعی گرمایش تابشی است که به عنوان حرارت مادون قرمز موج کوتاه(short wave infrared heating) نیز شناخته می شود.

گرمایش تابشی از امواج مادون قرمز برای گرم کردن مستقیم سطوح اجسام مختلف استفاده می کند. تقریبا همه اجسام توانایی تابش و جذب گرمای مادون قرمز را دارند. گرمای مادون قرمز درواقع ناشی از طیف الکترومغناطیسی با فرکانس زیر نور مرئی است که به امواج مادون قرمز معروف هستند. این اساس فناوری اکثر بخاری های کوارتز است.

گرمای مادون قرمز در اوایل قرن نوزدهم توسط ویلیام هرشل(William Herschel) کشف شد. او این گرما را نوعی نور نامرئی درنظر گرفت و آن را “مادون قرمز” نامید زیرا معتقد بود “زیر نور قرمز” است، “مادون” در لاتین به “زیر” ترجمه می شود. این بدان معنا بود که هرشل نوعی از نور فراتر از نور قرمز را در طیف الکترومغناطیسی کشف کرد و این اولین بار در تاریخ بود که فردی نشان میداد نورهایی وجود دارد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. اولین بخاری های کوارتز از چیزی استفاده میکردند که به عنوان “نزدیک مادون قرمز” یا “مادون قرمز موج کوتاه” شناخته شده بود. این حالت در طیف نوری نزدیک به قرمز است و می تواند مقدار زیادی گرما را در خود نگه دارد.

گرمایش کوارتز چگونه کار می‌کند؟

گرمایش کوارتز

میتوان ادعا کرد که پایه و اساس گرمایش کوارتز (نوعی گرمایش تابشی) شناخته شده است و سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. انرژی مادون قرمز الکتریکی به صورت مستقیم از منبع گرما حرکت می کند. این انرژی توسط بازتابنده های نوری طراحی شده، به الگوهای خاصی هدایت می شود. مادون قرمز، مانند نور، از منبع گرما به خارج حرکت می کند و در فاصله ای از منبع حرارتی پراکنده می شود.

گرمایش کوارتز مشابه خورشید عمل می کند، در خطوط موازی حرکت می کند، حتی می تواند از خلا عبور کند. به همین دلیل است که گرمایش کوارتز تحت تأثیر باد قرار نمی گیرد و می تواند مستقیماً افراد و اجسام را گرم کند. بخاری های کوارتز برای گرمایش بیرونی و همچنین گرمایش داخل ساختمان مناسب هستند و به دلیل شدت بالای گرمای آنها برای گرم کردن فضای داخلی بسیار موثر هستند.

هیتر کوارتز یک نوع رایج از هیتر مادون قرمز است که تولید و پخش گرما بوسیله یک المنت گرمایی محصور در یک لوله کوارتز صورت میگیرد. المنت گرمایی، گرمای مورد نیاز را برای گرم کردن سطح با شدت مناسب را تامین می‌کند. هدف از قرار دادن لوله کوارتز محافظت از المنت گرمایی و همچنین جلوگیری از خروج گرمای همرفت است. به این نوع از المنت های گرمایی، المنت شیشه ای یا تابشی می گویند.

در اصل گرمایش کوارتز با گرم شدن المنت گرمایی بسیار زیاد است و گرمای زیادی در لوله کوارتز ذخیره می شود. هنگامی که لوله کوارتز به دمای خاصی برسد از آن به بعد گرما از لوله کوارتز خارج می شود. طول موج گرمای تولید شده از این فرایند برای بدن انسان ایده آل شناخته شده است. گرمای موج مادون قرمز مستقیماً توسط بدن و اجسامی که در مجاورت بخاری کوارتز قرار دارند جذب می شود و گرمای بسیار کمی توسط هوا جذب می شود، زیرا طیف مادون قرمز تقریباً کاملاً خارج از طیف جذبی هوا است.

در صورت درخواست سفارش ساخت المنت شیشه ای و یا هر نوع المنت دیگری میتوانید با تکنوتک تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.