پرشر سوئیچ چیست ؟

پرشر سوئیچ وسیله ای است که برای ایجاد کردن یک کنتاکت الکتریکی استفاده میشود. این وسیله هنگامی که فشار مبنای خاص سیال به قسمت ورودی برسد ایجاد کنتاکت میکند. پرشر سوئیچ این کار را با بالا و پایین کردن فشار انجام میدهد . پرشر سوئیچ کنتاکت فعال شده با ارسال کردن سیگنال الکتریکی به محل مورد نظر فرمان صادر می کند. در صنعت از سوئیچ های فشار برای نظارت و کنترل به صورت خودکار استفاده میشود.

پرشر سوئیچ یکی از رایج ترین ابزار هایی است که امروزه در کارخانه ها و صنعت های مختلف کاربرد دارد و روز به روز استفاده از آن افزایش میابد.

سوئیچ فشار ابزاری است که دارای مکانیسم عملکرد ساده است و در فشاری که برایش تعیین شده مدار الکتریکی مورد نظر را خاموش و روشن میکند. این فشار مشخص شده با نام نقطه تنظیم سوئیچ شناخته شده است.

عملکرد پرشر سوئیچ

سوئیچ فشار تجهیزی است که مکانیسم عملکردی بسیار ساده ای دارد. این وسیله، یک مدار الکتریکی را در فشار تعیین شده روشن یا خاموش می کند.

کاربرد های پرشر سوئیچ

محدود کردن مقادیر فشار
قابل استفاده در پمپ های آب
کنترل کردن شارژ در داخل باتری
فعال کردن آلارم در صورت افت فشار

معمولا در سیستم های پنوماتیک یا کمپرسورهای هوا استفاده می شود، از انواع سادۀ پرشر سوئیچ می باشد

گاز

نکتۀ مهم در این نوع پرشر سوئیچ ها آن است که تا جای ممکن در قسمت الکترونیکی آنها از جرقه زدن اجتناب شود زیرا از این دسته سوئیچ ها برای گازهای مشتعل استفاده می گردد

آب

بیشترین زمینۀ مصرف آن پمپ های آب هستند و خطوط آبرسانی، از انواع سادۀ پرشر سوئیچ به شمار می روند

بخار

خصوصیت اصلی این نوع سوئیچ ها تحمل دمای زیاد می باشد، همچنین این سوئیچ ها باید توانایی تحمل رطوبت را نیز داشته باشند.

نحوۀ انتخاب یک پرشر سوئیچ
در وحلۀ اول باید در نظر داشته باشید که نیازهای سیستم خود را بشناسید و عملکرد پرشر سوئیچ را در محیط یا سیستمی که طراحی می کنید در نظر بگیرید.پرشر سوئیچ زمانی به درد می خورد که شما با فشار سر و کار دارید و می خواهید در رنج خاصی از فشار دستگاهی را خاموش و یا روشن کنید. این دستگاه می تواند از یک لامپ ساده یا پمپ و یا شیر برقی گرفته تا یک نیروگاه اتمی باشد. فرقی نمی کند.
پرشر سوئیچ

 

پرشر سوئیچ چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.