مانومتر فشارسنج

مانومتر یا فشار سنج اسمی است که میتوان بر روی هر وسیله ای که بتواند فشار وارد شده بر سطحی را بسنجد گذاشت. قدیمیترین و معروفترین مدل فشار سنج مدل U آن است . این دستگاه امروزه دارای انواع مختلفی است که در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارد.  در ادامه به بررسی انواع فشار سنج ها و ویژگی های هر یک خواهیم پرداخت با ترموتک همراه باشید.

ساختار مانومتر فشارسنج :

فشارسنج های ساده از یک لوله پلاستیکی پر شده توسط مایعی رنگی ساخته شده است که به راحتی این مایع رنگی قابل مشاهده است. این لوله به شکل حرف U خم شده و به صورت ایستاده قرار میگیرد . سطح مایع در هر ستون لوله باید یکسان باشد چراکه هر دو فشار یکسانی را تحمل کنند. این نقطه علامت گذاری شده و نقطه صفر نامیده میشود.

اندازه گیری مانومتر :

مانومتر در کنار یک مقیاس فشار قرار گرفته تا نقاط اختلاف فشار دو ستون از یکدگیر به راحتی سنجیده شود. مقدار تفاوت بین دو ستون را میتوان به صورت مستقیم برای مقایسه فشار مورد استفاده قرار داد. این مدل فشارسنح به راحتتی میتواند فشار مطلق وارده را حساب کرده در صورتی که چگالی مایع درون مانومتر اندازه گیری شده باشد.

کاربرد های فشارسنج :

یک قسمت لوله به همراه یک عایق گازی به یک منبع تست فشار متصل میشود . سمت دیگر لوله باز می ماند تا فشار یک اتمسفر به  ـن وارد شود . اگر این فشار وارد شده به منبع تست بیشتر از یک اتمسفر باشد مایع درون لوله تست به سمت پایین حرکت میکند.

مایع نشانگر مانومتر :

مانومترهای مایع با بالانس کردن وزن مایع بین دوفشار ستون ها ، فشار کل را میسنجند . مایعات سبک میتوانند برای اندازه گیری تفاوت  فشاری کم استفاده شوند. مایعات سنگین نیز مناسب برای سنجش تفاوت فشار بالا هستند.

این مایع نشانگر میتواند آب رنگی ، روغن ، بنزین ، و یا جیوه خالص باشد. در زمان انتخاب مایع توجه به ویژگی های آن مایع مانند مقدار جاذبه ، گستره دمایی ، فشار و تبخیر و … ضروری است.

مانومتر های دیجیتال

مانومتر مایع دارای معایب و کمبود های بسیاری است. برای مثال فشارسنج مایع قادر به ارتباط برقرار کردن با PLC و یا کامپیوتر نیست. چیزی که این نوع را نسبت به مانومتر دیجیتالی بی کیفیت میکند همین معایب است که فشارسنج های دیجیتالی آن را حل کرده است. مانومترهای دیجیتالی بر پایه ریز پردازنده ساخته شده و به راحتی میتوان آن را جابه جا کرد.
از دیگر ویژگی های مانومتر های دیجیتالی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دارای بودن حافظه برای ثبت کردن اطلاعات ، دسه بندی کردن اطلاعات به صورت حداقل و حداکثر
  • دارای دقت بسیار بالا
مانومتر فشارسنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.