لول سوئیچ

لول سوئیچ یک سنسور و یا حسگری است که برای اندازه گیری سطح مایعات درون مخزن می باشد. این سنسور توسط یک دستگاه سوئیچ الکتریکی عمل کرده و همچنین میتوانند به عنوان یک دستگاه آلارم و یا مانند سوئیچی برای کنترل و خاموش و روشن کردن اجزای سیستم مورد نظر استفاده شود. این ابزار از لحاظ ظاهری و عملکرد بسیار شبیه به لول ترانسمیتر  می باشد.

روش کار لول سوئیچ

روش کار این ابزار به گونه ای است که مثلا در صورت رسیدن سطح مایع دورن مخزن به یک قسمت معیین ، سیگنال هایی به سنسور ارسال شده و باعث روشن شدن پمپ میشود . موردی که این ابزار را از سارین متمایز میسازد این است که لول سوئیچ دارای یک خروجی متغیر بوده و قادر است به صورت کاملا الکترومکانیکی یا به صورت جامد باشد.

لول سوئیچ

 

برای انتخاب کردن لول سوئیچ در مرحله اول میبایست مطمئن شوید که کنتاکت شما باید به صورت باز باشد یا به صورت بسته .
کنتاکت های باز به سوئیچی گفته میشود که در حالت نرمال و عادی مایع ، از ورود جریان جلوگیری میکند و در زمان فعال شدن ایجاد کنتاکت خواهد کرد. اما در کنتاکت های بسته  زمانی که مایع در سطح عادی خود قرار دارد کنتاکت وجود خواهد داشت و جریان از قسمت سنسور علور میکند و هنگام فعال شدن کنتاکت قطع میشود.

 

انواع لول سوئیچ ها

این ابزار دارای رابط کاربری بسیار متنوع و مختلفی می باشد که از میان آن ها میتوان به مدل آنالوگ ، دیجیتال ، همراه با نمایشگر ویدیویی اشاره کرد.
سنسور هایی که در آن از رابط تصویری و یا رابط صوتی استفاده نیشده هیچگونه ارتباطی برقرار نخواهد کرد و به همین علت نسبت به سنسور های دیگر ارزان تر است. یکی از معایب این دستگاه این است که امکان بروز خطا را افزایش میدهد.

سنسور های آنالوگ به صورت عقربه ای عمل میکنند و سنسور های دیجیتالی دارای صفحه ای با شماره های دیجیتالی هستند که میزان سطح مایع را به کاربر نشان میدهد ، سنسور های دیجیتالی نسبت به بقیه سنسور ها پرفروش و پر استفاده تر است.

با توجه به ساختار سنسور و همچنین شرایط مخزن و نیاز مصرف کننده می توان لول سوئیچ ها به چندین شیوه نصب کرد. لول سوئیچ ها قابل نصب در بالا کناره و پایین مخزن هستند. یکی از مواردی که باید در زمان خرید در نظر گرفته شود اندازه سوئیچ و ساختار آن با توجه به مقدار فضای موجود در محیط کاری آن است. سوئیچ حتما باید شرایط استفاده در محیط مخزن را به طور کامل دارا باشد و کوچکترین بازدارنده در فعالیت آن باعث بوجود آمدن خطا در نمایش میزان سطح مایع می گردد.

ویژگی های لول سوئیچ

قابل استفاده در صنایع مختلف
قابل استفاده در آزمایشگاه و فضا های بهداشتی
قابلیت اندازه گیری مایعات و جامدات معلق  در صنایع آب و فاضلاب

کاربرد های لول سوئیچ

این سنسور ها به صورت کلی در اغلب صنایع کاربر دارند و جز پر مصرف ترین سنسور هایی هستند که امروزه از آن استفاده میشود. لول سوئیچ ها به علت نوع عملکردی که دارند جز پرمصرف ترین حسگر ها میباشند. این حسگر ها در صنایع مختلف از جمله ، صنایع دریایی ، تولید سوخت و انرژی ، تولید سیمان و مصالح مختلف ، آزمایشگاه ، صنایع نفت و گاز و مشتقات آن ها و سایر صنایع کاربرد دارد.

لول سوئیچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.