لول ترانسمیتر

در بسیاری از صنایع از مهمترین بخش های کنترل پروسه دانستن مفدار گاز و مایع درون مخزن است.
لول ترانسمیتر ابزاری برای نظارت مخزن ها و تانکر ها و ظروف هستند. این دستگاه شامل چند نوع می باشد که هر کدام از آن ها سیستم منحصر به فرد خودشان را دارد و با بقیه تفاوت دارد. مدل های کاربردی لول ترانسمیتر به شرح زیر است :

خازنی ، هیدرواستاتیک ، مغناطیسی ، راداری و التراسونیک

همانطور که گفتیم هر کدام از این لول ترانسمیتر ها به صورت و روش های مختلفی کار میکنند و در صنعت نیز هر کدام برای فرایند مختلفی استفاده میشود و همچنین این نکته قابل ذکر است که هر کدام از این دستگاه ها نقاط ضعف و قوت منحصر به فرد خود را دارند.

لول ترانسمیتر

لول ترانسمیتر خازنی :

این نوع از لول ها بخش قابل ملاحظه ای را از خازن ها میگیرند . خازن ها مقداری انرژی را در خود ذخیره کرده و در صورت نیاز آن را در دسترس مدار گذاشته تا از آن استفاده شود.
خازن با ذخیره کردن انرژی در بین دو الکترود که از هم ایزوله شده اند کار میکند این خازن ها دارای دو ورقه هستند که میان آن یک عایق نارسانا وجود دارد که در ذخیره کردن شارژ الکتریکی میان دو الکترود یاری رساند.
هرچه این عایق نارسانا تر باشد مقدار انرژی ذخیره شده افزایش میابد.

هیدرواستاتیک :

این لول ها برای سنجش و بررسی میزان مایع ، از میزان فشاری که توسط مایع ساکن درون مخزن به خود مخزن اعمال میشود استفاده میکند. به صورت کلی هر چه این نیروی فشار به مخزن و سنسور افزایش یابد میزان مایع درون مخزن نیز بیشتر است.لول ترانسمیتر هیدرواستاتیک در کاربردی هایی که مقدار تراکم مایع به دلیل وجود ناخالصی یا هر دلیل دیگر آن یکسان نیس کارایی کمتری دارند.

لول ترانسمیتر مغناطیسی :

این نوع از لول ها با استفاده از وسیله ای مغناطیسی که در درون یک شناور قرار دارد کار میکنند. این وسیله غالبا در یک ستون کمکی باریک قرار دارد که از حرکات جانبی آن شناور جلوگیری میکند. این شناور در بالای مایعی که میزان آن باید سنجیده شود قرار میگیرد. یک دستگاه مغناطیسی دیگر مقدار حرکات این شناور را میسنجد تا بتوانید مقدار مایع درون مخزن را بررسی کنید.

این لول ها برای سنجش های مداوم پشت هم بسیار کاربردی هستند مخصوصا هنگامی که مایع مدام در حال تغییر کردن است و به همراه آن شناور نیز در حال بالا پایین شدن می باشد. لول مغناطیسی در صورتی میتواند به صورت صحیح کار کند که ستون کمکی ، شناور و خود مخزن از مواد غیر مغناطیسی ساخته شده باشند.

راداری :

از لول ترنسمتیر راداری برای سنجش و مانیتورینگ مداوم استفاده میشود . این سنسور ها مانند یک رادار با انتشار موج های رادیویی کار میکند. غالبا این سنسور ها در قسمت بالایی مخزن قرار گرفته است. این دستگاه یک سیگنال رادیویی به درون مخزن و به سمت مایع مورد نظر فرستاده و بازتاب آن را ابتدا دریافت و سپس بررسی میکنند. در مرحله بعدی با استفاده از مقدار زمانی که سپری شده تا امواج برگردد را محاسبه میکند و میزان مایع را تخمین میزند.
هرچه قدار زمان بیشتری صرف شود تا سیگنال به سنسور برسد فاصله میان سنسور و مایع بیشتر است و در نتیجه مقدار بیشتری از مخزن خالی است و سطح و عمق مایع مورد نظر کمتر است.

التراسونیک :

این نوع لول بسیار شبیه به لول ترانسمیترهای راداری بدون تماس کار میکنند. در این مدل ترانسمیتر ها در بالای مخزن قرار میگیرند و به تدریج شروع به فرستادن پالس التراسونیک میکند و این پالس ها به سطح مایع برخورد میکنند منعکس شده و به سنسور برمیگردد . دستگاه میزان زمان رفت و برگشت پالس را محاسبه کرده و میزان مایع درون مخزن را تخمین میزند.

خرید لول ترانسمیتر

جهت اطلاع از قیمت و سفارش خرید انواع لول ترانسمیتر،‌ المنت های صنعتی،‌المنت میله ای،‌ المنت تسمه ای،‌المنت سرامیکی و سایر تجهیزات گرمایشی می توانید با ترموتک تولید کننده و عرضه کننده این محصولات تماس حاصل فرمایید.

لول ترانسمیتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.