ترمومتر – معرفی انواع آن

Thermometer ابزاری برای سنجش و نمایش حرارت یک کاربرد و یا شرایط خاص است.  یک ترمومتر صنعتی بر روی نقطه ای از قسمتی که باید حرارت آن مشخص شود متصل میشود و دمایی را مشخص میکند.

ترمومتر صنعتی

ترمومترها انواع زیادی دارد که باتوجه به نوع آنها شیوه های کار مختلفی را دارا می باشد. در فرایند های صنعتی و مراحل مرتبط با آن دما و دماسنجی که استفاده میشود جایگاه بسیار مهمی دارد.

همانطور که میدانید در بسیاری از این فرایند ها یا به عبارتی در تمامی این فرایند ها کنترل دما صورت می گیرد.بسته به گسترده ی دمایی و کاربری که ممکن است داشته باشد شیوه های مناسب به آن را انتخاب میکنند.  غالبا از روش های تماسی و غیر تماسی استفاده میکنند.

روش تماسی کنترل دما با ترمومتر :

با کمک یک سنسور مانند ترموکوپل یا ترمورزیستنس دما اندازه گیری میشود.

. شاید بتوان گفت که در اکثر این فرآیند ها ، کنترل دما صورت میگیرد. بسته به گستر دما و کاربردی که ممکن است داشته باشد ، برای اندازه گیری دما ، شیوه های متفاوتی وجود دارد. معمولا روش های اندازه گیری دما را به دو دسته تماسی و غیر تماسی تقسیم میکنند.

از روش تماسی منظور آن است که به کمک تماس یک سنسور مانند ترموکوپل یا ترمورزیستنس دما اندازه گیری میشود.

ترمومتر بی متال

ترمومتر بی متال را میتوان جز این دسته بندی به شما آورد. همچنین این نکته لازم به ذکر است که ترمومتر بی متال معمولا جز پروفروش ترین محصولات می باشد که وظیفه آن کنترل کردن دما می باشد. از این ابزار در وسایلی مانند ترموستات اتو و یا سماور های برقی ” المنت سماور ” و گاهی نیز در نشان دادن دمای آب گرم کن ها استفاده میشود.

نمونه های صنعتی با شکلی مانند فشار سنج با دنباله ای که بسته به کاربرد آن میتواند از زیر یا پشت و استیل یا برنجی باشد و غالبا قطر آن 10 تا 15 سانت موجودد می باشند.م حدوده دمایی که در این ترمومتر ها میتوان استفاده کرد از منفی 40 تا 300 درجه است. مقرون به صرفه بودن و راحتی کار با آن موجب شده که نسبت به محصولات دیگر برتری یابد.

ترمومتر مادون قرمز

نوع دیگر ترمومتر هایی که میخواهیم به شما معرفی کنیم، مادون قرمز است . این محصولات جزو  روش های غیرتماسی است و در صنایع بسیار کاربرد دارد. در اکثر مدل های آن با کمک لیزر محدوده ای که باید دمای آن اندازه گیری شود مشخص کرده و به همین علت به ترمومتر لیزری معروف است.

ترمومتر دیجیتال پرتابل

این محصولات در ظاهر بسیار شبیه به مولتی متر می باشد که ممکن است دارای قابلیت ترموکوپل ها و سنسور های RTD باشند. این تیپ از محصولات از مدل نصبی و یا میزی هستند و قابلیت حمل را دارا می باشند. این اجازه را به شما میدهد که در شرایط آزمایشگاهی یا هر شرایط دیگر ، به راحتی دما را اندازه گیری کنید.

ترمومتر گازی

این ترمو متر به ترمومتر دنباله ای نیز معروف است که از قوانین ساده و پایه ای گاز کمامل پیروی میکند و طبق آن با افزایش فشار و دما و حجم ثابت ، با اندازه گیری مقدار فشار ، مقدار دما را میسنجد. به عبارت دیگر میتوان گفت که دماسنج گازی همان فشار سنج است که دچار تغییراتی شده است.

از نکات مثبتی که این ترمومتر دارا می باشد و نسبت به بقیه برتری میدهد افزایش طول دنباله آن تا چند متر است.

قیمت ترمومتر

جهت اطلاع از قیمت انواع ترمومتر،‌ المنت های صنعتی و تجهیزات گرمایشی می توانید با بخش تولید و فروش گروه ترموتک تماس حاصل کرده و سفارش خود را ثبت نمایید. ترموتک با ۱۴ سال سابقه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات گرمایشی مفتخر است که با تولید محصولات با کیفیت در خدمت شما صنعت گران گرامی باشد.

ترمومتر – معرفی انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.