ترموستات چیست

ترموستات چیست : نوعی کنترل کننده الکتریکی است که به صورت خودکار کار میکند و برای تنظیم دما در فضای بسته ساخته شده است ، معمولا آن را به دستگاه های گرم و سرد متصل میکنند ، تا با قطع و  وصل دستگاه ، آن فضا دمای تنظیم شده قبلی را نگه داشته باشد. هنگامی که دما به نقطه تنظیم برسد تموستات مدار برفقی دستگاه را قطع کرده و زمانی که  دما 3 الی 5 درجه از نقطه تنظيم پايين تر رود، دوباره مدار را وصل مي كند و دستگاه روشن مي شود.

موارد كاربرد ترموستات

به طور کلی ترموستات برای تنظیم درجه حرارت انواع مایعات و گاز ها و جامدات مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده در گلخانه ها، گرم خانه،كوره،ديگ هاي بخار و اتوكلاوها ، سردخانه ، مرغداری ، جوجه کشی و …

در بخش ساختمان : در بخش تاسيسات اعم از شوفا‍‍‍ژ خانه هاي مركزي و كنترل دما در سيستم هاي هواساز، چيلر و فن كوئل و…

در لوازم خانگي : در لباسشويي، ظرفشويي، سرخ كننده ها، سماور برقي ” المنت سماور ” ، فرهاي برقي، آبگرمكن برقي و گازي ، اجاق گاز ، فر ، و …

ترموستات دیجیتال الكترونيكی

اين نوع ترموستات فرمان دريافت شده از سنسور دمایی را توسط جريان الكترونيكی به یک رله مينياتوري منتقل میکند که سبب قطع و وصل جريان الكتريكی استقاده میشود.

ترموستات الكترومكانيكی

اين نوع ترموستات با استفاده از فرمان حسگر حرارتي توسط يكسري رابط مكانيكي به ميكروسوئيچ، سبب قطع و وصل مدار الكتريكي مي شود محصول اين نوع تكنولوژي داراي عمري طولاني است.

ترموستات الكترومكانيكي داراي دو نوع حسگر دما مي باشد. يك نوع آن بر اساس اصل انبساط مايع عمل مي كند. اين سيستم حرارتي كه diastat ناميده مي شود و با نام ترموستات مويين نيز شناخته شده است.

سنسور يا حسگر، لوله مويين و ديافراگم مي باشد. هنگامي كه دماي سنسور بالا مي رود مايع از طريق لوله مويين به داخل ديافراگم رفته و ايجاد انبساط كاري (Working distention) مي نمايد.

به وسيله اين انبساط كاري كليد فنري (Snap action) به كار مي افتد كه مي تواند مدار را باز كنند يا ببندد.

و نوع ديگر توسط انبساط فلز؛ كه ترموستات بايمتال ناميده مي شود، مستقيماً با انبساط فلز، كليد فنري عمل مي كند.

ترموستات چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.