المنت کوره ای

المنت کوره ای : المنت ها سیم های با مقاومت الکتریکی هستند و زمانی که جریان برق از آنها عبور می کند گرم می شوند سپس می توانند برای انواع مصارف به عنوان تولید کننده گرما از آنها استفاده شود. بیشتر المنت ها از جنس نیکروم یا نیکل – کروم می باشند و همین امر خاصیت تحمل گرمای زیاد را به آنها داده است.

از کوره های در بسیاری از مشاغل برای سوزاندن و یا ذوب کردن مواد با جنس های مختلف، اغلب فلزات استفاده می شود. عموما برای ذوب کردن فلزات به دمای بسیار زیادی لازم داریم که المنت ها می توانند دماهای بالا برای این کار را مهیا کنند.

نحوه ی انتخاب المنت کوره

انتخاب المنت کوره ای می تواند به عوامل زیادی بستکی داشته باشد که از مهمترین آن می توان به دمای تولید، و جنس محصول مورد نظر اشاره کرد که قصد بررسی آنها را داریم.

المنت کوره ای

نیکروم یکی از معروف ترین آلیاژ های برای تولید هیتر می باشد. برای تولید آلیاژ نیکروم معمولا از نسبت 20 به 80 نیکل کروم استفاده می شود که از رایج ترین مقدار برای تولید هیتر هست. این مواد می توانند بری کوره های حرارتی شما دمایی تا حدود 1250 درجه سانتی گراد را تامین کنند.

آلیاژ آهن ،کروم و آلومینیوم نیز برای تولید المنت های فوق حرارتی (هیتر کوره) بسیار مناسب می باشد. این آلیاژ در عین داشتن مقاومت الکتریکی بالا می توانید دمایی تا حدود 1420 درجه سانتی گراد را برای کوره ی شما فراهم بکند. همچنین این آلیاژ مصرف انرژی کمتری نسبت به نیکروم دارد و طول عمر بیشتری نیز دارد.

اگر شما هم میخواهید برای کوره ی خود یک المنت مخصوص تهیه کنید می توانید با استفاده از بخش محصولات ترموتک اقدام به بررسی المنت های مختلف بکنید و همچنین اگر نیاز به مشورت در این مورد دارید می تواید با پشتیبانی ما تماس بگیرید.

نحوه ی کار المنت های کوره ای

امروزه برای تولید گرما در کوره ها دیگر از زغال سنگ استفاده نمی شود و المنت های کوره ای می توانند همان دما و یا بیشتر را در زمان کمتر و هزینه ی مقرون تری ایجاد کنند و این امر مهمی در صنایع مختلف به شمار می آید.

در کوره های الکتریکی برای ایجاد گرمای مورد نیاز از المنت های مختلفی استفاده می شود و انتخاب المنت بسته به نیاز مشتری های می باشد تا برای کوره ی خود چه دمایی را نیاز دارند. اما به صورت کلی در کوره های الکتریکی از یک صفحه ی سرامیکی که المنت در آن به صورت مارپیچی قرار داده شده است استفاده می کنند.

برای ساخت هیتر های کوره از موادی مانند نیکروم و یا آلیاژ فرو آلومینیوم استفاده می شود. این مواد هر دو مقاومت الکتریکی و نقطه ی ذوب بالایی دارند و همین خاصیت نیز باعث می شود تا انتخاب مناسبی برای المنت های کوره ای باشند.

انواع المنت برای استفاده در کوره

در کوره های گرمایی از هیترهای مختلف با اندازه های مختلفی استفاده می شود. تشخیص اینکه از چه هیتری برای کوره ی مورد نظر خود استفاده کنیم امر سختی به شمار نمی آید اما بهتر است در هنگام خرید با افرادی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند صحبتی داشته باشید.
همچنین توضیحاتی که در ادامه در مورد پرکاربردترین المنت های مورد استفاده برای شما داده ایم می تواند به مقدار زیادی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهید پس حتما به صورت دقیق آنها را مطالعه کنید.

المنت کوره ای مولیبدن دی سیلیسید (Moly Disilicide MoSi2)

این المنت توان بسیار بالا در تولید گرما دارد همین دلیل سبب شده تا بتوان در بسیاری از کوره ها از این محصول استفاده شود. همچنین به علت داشتن مقاومت بالا می توانید این هیتر را به عنوان سری با دیگر محصولات نیز مورد استفاده قرار داد. این هیتر کوره ای می تواند در زمان کوتاهی دما را تا 1800 درجه سانتیگراد برساند.
رنج نرمال برای استفاده از MoSI2 دمایی در حدود 1500-1800 می باشد. البته این المنت دارای مقاومت بالایی نمی باشد. اصولا هسته ی این محصول را با شیشه ی کوارتز پر می کنند و با رسیدن به حداکثر دما این مواد به صورت مایع در می آیند.

المنت کوره ای سیم پیچ مقاومتی

در این نوع از کوره ها طول بسیار زیادی از سیم را در یک فضای کم محدود می کنند (دور هم می پیچند). از این کوره بیشتر در صنایع غذایی که نیاز به گردش هوا وجود دارد استفاده می شود. بطور مثال برای ساخت کنسرو ها عمدتا از این کوره استفاده می شود. یکی از مزایای این هیتر های این است که در درون آنها هوا به گردش در می آید و افت فشار به میزان کمی در آنها وجود دارد.

المنت کوره ای تابوتال

یکی از پر مصرف ترین هیتر های کوره ای در صنعت می باشد که دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالایی در میان دیگر المنت ها هست. تمامی مدل های المنت را می توانید در اندازه های دلخواه سفارش دهید تا برای شما تولید شود. اما اندازه ی دلخواه برای این المنت 2.6 تا 6.6 اینچ می باشد که می توان گستره ی زیادی از کوره های را در بر بگیرد و در بیشتر کوره ها مورد استفاده قرار بگیرد.

المنت کوره ای سیلیکن کاربید

المینت های سیلیکون کاربید که با علامت اختصاری (SIC) نیز شناخته می شود یکی دیگر از المنت هایی است که می تواند دمای مناسب برای ایجاد یک کوره را داشته باشد. این هیتر قادر است تا دمای بسیار بالا و تولید انرژی به مقدار زیاد را در اختیار کاربر قرار دهد. همچنین این محصول در اشکال، اندازه ها و ظرفیت های متنوعی تولید می شود.

البته گفتنی است که برای کنترل دمای این محصول نیاز به چند ترانسفورماتور دارید و این تجهیزات می تواند کار شما را بهبود ببخشد که همین امر نیز کمی هزینه های استفاده از آن را برای مصرف کننده بالاتر می برد.

المنت کوره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.