افزایش طول عمر المنت

نوشته شده در

یکی از پارامترهای بسیار مهم در تولید المنت‌های گرمایی، طول عمر آن‌ها می باشد. طول عمر المنت‌های گرمایی به عواملی چون طراحی المنت، توان عبوری از آن، میزان نوسان ولتاژ و … وابسته است. بنابراین شرکت های ساخت المنت باید تمامی موارد لازم را رعایت کنند تا بهینه ترین حالت ممکن با بیشترین طول عمر برای المنت محقق شود.

در این مقاله به عوامل تاثیرگذار بر طول عمر المنت‌های گرمایی می‌پردازیم و به راهکارهای مفیدی که میتواند طول عمر المنت‌ها را افزایش دهد پرداخته می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر افزایش طول عمر المنت‌های گرمایی

  1. نوسانات برق را همواره جدی بگیرید. چرا که کوچکترین تغییری در ولتاژ موجب افزایش زیاد میزان توان مصرفی خواهد بود. رابطه بین توان و ولتاژ به این صورت است که با یک واحد تغییر در ولتاژ، توان مصرفی دو برابر تغییر می‌کند و این امری بسیار مهم برای تولید کنندگان است. با این اوصاف، در صورت سفارش المنت گرمایی حتما ولتاژ مجموعه خود را و نوسانات آن را به تولیدکننده اعلام کنید.
  2. جهت افزایش توان المنت، با تغییر طول المنت و یا قطر سیم المنت میتوان اینکار را انجام داد. افزایش طول المنت موجب کاهش توان و افزایش قطر سیم المنت موجب افزایش توان مصرفی خواهد شد.
  3. به مقاومت المنت‌ها و محدودیت های آن توجه داشته باشید. رابطه مقاومت با دما اهمیت بسیاری دارد.
  4. دقت داشته باشید که تغییرات دمایی موجب تغییرات در اندازه المنت ها می شود. بنابراین در طراحی المنت ها باید انقباض و انبساط را لحاظ کرده و فضای کافی برای این مورد قرار دهید. در صورت عدم رعایت این نکته، ممکن است المنت بازدهی لازم را نداشته باشد.
  5. در نصب المنت دقت کافی را داشته باشید. چرا که اگر المنت را در فاصله بسیار نزدیک با قفسه آن قرار دهید، با انبساط ممکن است بر روی قفسه قرار گیرد و تاثیر زیادی بر عملکرد المنت خواهد داشت.

افزایش طول عمر المنت

  1. المنت را براساس منبع ولتاژ مناسب طراحی کنید. به عنوان مثال از المنتی که برای ۲۴۰ ولت طراحی شده روی یک منبع ۵۰۰ ولتی استفاده نکنید. این کار موجب کاهش بالقوه عمر المنت خواهد شد.
  2. در نصب المنت دقت کنید که تا حد امکان در مرکز محفظه کوره قرار گرفته باشد. سوراخ های ترمینال در غایق حتما باید هم تراز باشند تا از فشردگی و لغزش المنت جلوگیری شود. دقت داشته باید که بخش های گرمایشی المنت به سمت قسمت آجری نباشد. اگر از تبحر کافی در این زمینه برخوردار نیستید، حتما از متخصصین این حوزه کمک بخواهید.
  3. همواره اتصال بین المنت و ترمینال ها را بررسی نمایید تا در جای خود محکم باقی بمانند. این کار را به صورت دوره ای انجام دهید تا طول عمر المنت شما تا حد امکان افزایش یابد.
  4. برای متصل کردن قسمت های مختلف المنت تا حد امکان از اتصالات جوشی استفاده کنید. دیر اتصالات ممکن است قابل استفاده باشند اما باید مورد آزمایش قرار گیرند.
  5. مواد خارجی مثل روغن، گوگرد و فسفر را از المنت دور نگه دارید و همچنین مواد پاک کننده ای که با تجمع بر روی المنت موجب ایجاد لایه عایق میشوند را از المنت دور نگه دارید. این ترکیبات همچنین موجب خراب شدن پیش از موعد المنت شده و باعث کاهش عمر آن می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.