المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید
4.5 (90%) 2 votes

المنت های سیلیکون کارباید نوعی المنت غیر فلزی است که برای دماهای بالا مناسب بوده و ساخته شده است که رنج حرارتی این المنت های سیلیکون تا 1650 درجه نیز می باشد. از مزیت های دیگر این المنت میتوان به اقتصادی بودن آن نسبت به دیگر المنت ها که در کوره های الکتریکی می باشند اشاره کرد.

با توجه به ظاهر این المنت های سیلیکون کارباید  در دو بخش انتهایی المنت اتصالات برقی وجود دارد که به آن طرف سرد هم گفته می شود. همچنین یاین المنت ها به صورت عمودی و هم به صورت افقی مورد استفاده قرار میگیرند.

مقاومت در شرایط محیطی

یکی از دلایل استفاده از المنت سیلیکون کارباید در صنایع مختلف مقاومت آن در شرایط محیطی نامناسب است. به دلیل روکش از جنس دی اکسید سیلیسیوم در برابر زنگ زدگی و اکسیده شدن مقاوم است. همچنین در شرایط خورندگی بالا و شرایط اسیدی کاربر بسیار خوبی دارند. به همین دلیل در هوای آزاد به صورت طولانی مدت به کار گرفته می شوند.

موارد استفاده سیلیکون کارباید

همانطور که گفته شد المنت های سیلیکون کارباید تا رنج حرارتی بالا در بین 600 تا 1650 درجه مقاومت دارند. همچنین مقاومت بالا در برابر شرایط اکسیده شدن دارند. به همین دلیل در صنایعی کوره عملیات حرارتی استفاده می شود.

انواع ظاهری المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید از لحاظ ظاهری دارای تنوع بسیاری هستند. از انواع آن می توان از: میله ای ، اسپیرال ، دمبلی  می باشد که هر یک از این المنت ها :

میله ای – ساده به صورت یک میله صاف و بدون پیچ خوردگی

اسپیرال – که دارای پیچ خوردگی است که خود دو مدل یک طرفه و دو طرفه دارد

U شکل و W شکل

دمبلی – دو سمت اتصالات برآمده و سمت میانی باریکتر

المنت سیلیکون کارباید